Co zrobić, jeśli przyjaciel lub krewny nie zwraca dług?

Co zrobić, jeśli przyjaciel lub krewny nie zwraca dług?

Przyjaźń — to dobrze, a dług pobraniem красен. Co zrobić, jeśli przyjaciel lub krewny zajął i nie oddaje?

Każdy konflikt — rzecz przykra. Ale jest jedna rzecz, kiedy конфликтуете z sąsiadem lub przechodniów (była kłótnia i w separacji), co innego – z rodziną i przyjaciółmi. Kłótnia – zwykła sprawa, ale przecież trzeba z tymi ludźmi żyć. Było wiele przypadków, kiedy wierni przyjaciele, z powodu długu stają się zagorzałymi wrogami. Jak nie dopuścić do tego kłopoty i zapisz swoje pieniądze?

W każdym biznesie najważniejsze — z góry wszystko przemyśleć, a potem działać. Tak i tutaj: zanim pożyczać, pamiętaj że potrzebny jest kwit. Wyjaśnij koledze, że tak będzie poprawnie. Określić szczegółowo, w jaki sposób i kiedy zwróci dług. Niech następnym razem on też weźmie z ciebie rachunek. Jeśli się obrazi i nie będzie chciał podpisać dokument, to zrób wnioski — czy zamierza on zwrócić dług w zasadzie?  Niech ma na myśli, że jesteś teraz w stanie czasami przypominać mu o długu, dowiedzieć się, jak szybko i jaką część kwoty będzie mógł odzyskać.

Pomyśl dokładnie co zrobić, jeśli stanie się to uciążliwe i twój przyjaciel nie jest w stanie odzyskać długu w terminie. Od tych dyskusji przyjaciel twój bliski człowiek zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i czuje odpowiedzialność. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się pożyczyć pieniądze, a jakąś rzecz, to od razu określona plan rozwiązania konfliktu na wypadek jej uszkodzenia lub utraty.

Bądźcie rozważni w swoim współczuciu i chęci pomóc przyjacielowi. Nie warto wydawać ostatnie pieniądze, by tylko druga osoba będzie w stanie rozwiązać swoje problemy. A jeśli on nie będzie w stanie oddać? Nigdy nie wiesz, co może się zdarzyć. Życie jest bardzo nieprzewidywalny, nie ryzykuj.

Rozważmy teraz sytuację, gdy już pożyczone pieniądze, ale przyjaciel lub роственник go nie oddaje. Masz trzy sposoby rozwiązania problemu.

  • Pierwszy sposób. Podejść do tego ze zrozumieniem i wybaczyć długu.
  • Drugi sposób. Uporczywie przypominać o obowiązku, o uzgodnienia. Regularnie dzwonić, szukać spotkania.
  • Trzeci sposób, najbardziej nieprzyjemny. Przyjaźń jest wtedy zwykle kończy się: obchodzenie się na policję lub do sądu.

Pierwsza ścieżka w komentarzach nie potrzebuje. Zobaczymy jak lepiej działać, aby pieniądze, jednak odzyskać.

Uzbroić się w cierpliwość. Okresowo przypominajcie o obowiązku, jak w między czasie, staraj się nie grozić. Poproś, aby określić dokładny termin, do którego może zwrócić pieniądze. Zadzwoń za tydzień, 4 dni, 2 dni i powiedział, że obiecał oddać dług do takiego terminie. Powiedz, że w tej chwili masz ciężka sytuacja finansowa. Poproś, aby odzyskać choć połowę. Jeśli to nie pomoże, nie rozpaczaj. Daj do zrozumienia, że rozmowy nie ustaną, zadzwoń do pracy przyjść w gości, cały czas szuka spotkania, napisz SMS. Takie ciśnienie na sumieniu przyjaciela pomoże osiągnąć wyniki.

Jeśli wszystko już próbowałem, a przyjaciel lub krewny pieniądze i nie oddał, skorzystaj z jednej z naszych porad.

  1. Tak samo jak i twój dłużnik użyj przyjaźń dla uzyskania korzyści. Jak? Jest łatwo! Zabierz też ma coś w dług: samochód na kilka dni, wiertarka, aparat fotograficzny, i nie dawajcie. Najprawdopodobniej twój dłużnik będzie niewygodne poprosić o zwrot jego rzecz, dopóki nie odda długu.
  2. Przepraszam mu dług jako prezent na rocznicę, ślub lub inną uroczystość. I w czerwonym nie pozostanie, a on raczej nie będzie zadowolony z takiego prezentu i w przyszłości nie będzie ciągnąć z powrotem.
  3. Niech sobie płaci za ciebie w kawiarni czy do kina. Kwoty są małe, i odmówić w obecności innych ludzi nie będzie w stanie.
  4. Zwróćcie na "trzecią stronę". Porozmawiaj z żoną, krewnego, przyjaciela, kolegi. Zwykle to się opłaca, bo ludzie z zewnątrz mogą mieć poważny wpływ na dłużnika.
  5. Opowiedz mi o swoim недобросовестном nawzajem za pośrednictwem sieci społecznej. Reputacja będzie mocno utrudniony, oburzenie społeczności zabezpieczone.

Wiedzcie, że w tej sytuacji — ofiara, naprawdę za tobą, a człowiek, z powodu którego trzeba czytać to po prostu nie szanuje. Bądź mądrzejszy, nie pozwól bliskim siada ci na szyję!